-
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 1.6 Euro 4 NYBES
2005 | 18 999 mil | Västerås
8 maj 2024
29 999 kr -
Renault Mégane Cabriolet 1.6 UNIK endast 9200 mil bra skick
2001 | 9 282 mil | Västerås
14 nov. 2023
30 000 kr -
Renault Mégane Grandtour 2.0 Euro 4
2006 | 15 900 mil | Västerås
4 dagar
32 900 kr -
Renault Kangoo 5 Sits Express 1.2 Authentique Ny Besikt Drag
2004 | 17 862 mil | Västerås
31 okt. 2023
39 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4
2011 | 7 700 mil | Västerås
2 veckor
49 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 5
2014 | 18 700 mil | Västerås
2 veckor
64 999 kr -
Renault Clio 0.9 TCe
2014 | 12 584 mil | Västerås
3 veckor
74 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 1.5 dCi Euro 6 M-värmare
2017 | 15 762 mil | Västerås
24 mars 2024
89 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Automat Navi / Bluetooth
2016 | 14 314 mil | Västerås
4 dagar
89 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer TCe 90hk Dynamique Värmare Navi
2015 | 7 197 mil | Västerås
4 dagar
98 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6/M-Värmare
2017 | 7 100 mil | Västerås
2 maj 2024
99 800 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens Batterihyra /Navi /Backkamera
2019 | 7 936 mil | Västerås
3 veckor
109 800 kr -
Renault Clio TCe 90hk Energy Värm Navi Sensorer Välservad
2019 | 3 261 mil | Västerås
28 mars 2024
132 800 kr -
Renault Zoe Intens, Backkamera "Friköpt batteri" MOMS
2019 | 5 980 mil | Västerås
2 maj 2024
139 800 kr 111 840 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II | Parkeringssensorer
2021 | 4 479 mil | Västerås
2 veckor
144 500 kr 115 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Energy Navi Sensorer Välservad
2018 | 4 452 mil | Västerås
22 apr. 2024
155 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCE GPF EDC 140HK AUTOMAT DRAG
2020 | 9 300 mil | Västerås
5 veckor
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.3 TCe R.S. Line / Head-Up / Navi / B-kamera
2021 | 3 219 mil | Västerås
2 veckor
204 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II | Navigation
2022 | 46 619 mil | Västerås
3 maj 2024
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Espace 1.6 dCi 160hk ZEN 7-Sits Pano HUD GPS Välserv
2016 | 9 543 mil | Västerås
13 apr. 2024
215 800 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens | Backkamera | Navigation
2021 | 2 929 mil | Västerås
7 maj 2024
249 500 kr 199 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Equilibre | Navigation
2023 | 400 mil | Västerås
3 maj 2024
324 500 kr 259 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Västerås
9 maj 2023
482 800 kr 386 240 kr exkl. moms
Renault bilar i Västerås
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1494),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (383),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1494)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge