-
Renault Kadjar 1.7 Blue dCi 4x4 Moms BOSE Navi Kamera 150hk
2020 | 12 160 mil | Uppsala
4 dagar
189 800 kr 151 840 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi EDC Bose Kamera Skinn 160hk
2016 | 14 000 mil | Uppsala
6 dagar
157 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi EDC Euro6 Navi Drag NyKamrem 110hk
2018 | 11 600 mil | Uppsala
2 veckor
144 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe Automat ZEN II | Lane assist | 140hk
2022 | 6 582 mil | Uppsala
2 veckor
189 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 Authentique 107hk Lågmil 2Ägare
2003 | 7 300 mil | Uppsala
3 veckor
24 500 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Navi Bluetooth Farthållare PDC
2016 | 9 791 mil | Uppsala
3 veckor
108 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk NAV KAMERA LOZENGE NR.156/200
2016 | 13 023 mil | Uppsala
3 veckor
74 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi EDC 110hk NAV SENSORER
2018 | 5 866 mil | Uppsala
3 veckor
154 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A (NAV/BKAM)
2021 | 3 972 mil | Uppsala
4 veckor
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 195 mil | Uppsala
4 veckor
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 |DRAG|NAVI|CARPLAY|2Brukare|
2018 | 7 277 mil | Uppsala
4 veckor
139 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 Euro 4 Nybesiktad Nyservad
2001 | 24 100 mil | Uppsala
3 maj 2024
19 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4
2010 | 9 515 mil | Uppsala
30 apr. 2024
47 900 kr -
Renault Clio 1,0 TCe 90hk Automat 5D
2022 | 2 687 mil | Uppsala
28 apr. 2024
177 900 kr -
Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi 173 hk, NAV, BOSE, Skinn
2011 | 21 146 mil | Uppsala
26 apr. 2024
74 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 2 334 mil | Uppsala
25 apr. 2024
214 500 kr 171 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d * SUPERDEAL *
2023 | 1 000 mil | Uppsala
19 apr. 2024
184 500 kr 147 600 kr exkl. moms -
Renault Captur 0,9 TCe 90hk Energy ESK Edition Navi
2017 | 7 199 mil | Uppsala
19 apr. 2024
124 800 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II /Se miltal/
2021 | 3 935 mil | Uppsala
19 apr. 2024
134 500 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens, Batteriköp, B-kamera, S&V
2019 | 5 492 mil | Uppsala
17 apr. 2024
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk * SUPERDEAL *
2023 | 1 221 mil | Uppsala
17 apr. 2024
344 500 kr 275 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane 1.5 dCi DCT 110hk Värmare Sensorer Välservad
2011 | 6 658 mil | Uppsala
16 apr. 2024
99 700 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC 118hk Automat Navigation
2017 | 11 333 mil | Uppsala
15 apr. 2024
129 000 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2023 | 2 201 mil | Uppsala
9 apr. 2024
188 500 kr
Renault bilar i Uppsala
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1497),
- Renault Mégane (1047),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (382),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1497)
-
Renault Mégane (1047)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Rosersberg