-
Renault Mégane E-TECH Plug-in 160hk PhII ZEN Navi 0,13L/mil
2021 | 2 882 mil | Strängnäs
8 juni 2023
229 700 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi M-VÄRMARE MOMS/VAT
2020 | 1 580 mil | Strängnäs
7 maj 2024
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Strängnäs
6 maj 2024
199 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi M-VÄRM MOMS/VAT
2019 | 4 760 mil | Strängnäs
8 maj 2024
139 900 kr 111 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe 150hk Energy Kamera Navi Farthållare
2019 | 12 079 mil | Strängnäs
10 maj 2024
144 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 160hk Pano Bose B-Kamera Navi
2019 | 7 449 mil | Strängnäs
4 veckor
199 700 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh *FRIKÖPT BATTERI*
2018 | 1 430 mil | Strängnäs
2 maj 2024
144 900 kr -
Renault Grand Scénic 1.6 dCi EDC BOSE 7-SITS M-VÄRM 160Hk
2018 | 14 200 mil | Strängnäs
8 maj 2024
184 900 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens Style BASS Navi Halvskinn
2018 | 6 590 mil | Strängnäs
4 veckor
119 700 kr -
Renault D GranScénic 110hk BOSE Edt 7-Sits Kamera Navi Drag
2018 | 10 581 mil | Strängnäs
9 mars 2024
192 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer TCe 118hk Intens Navi Sensorer
2018 | 7 536 mil | Strängnäs
2 veckor
147 900 kr -
Renault Zoe 41 kwh R90 92hk Batterihyra Navi P-Sensorer
2018 | 6 527 mil | Strängnäs
9 jan. 2024
129 800 kr -
Renault Kadjar dCi 110hk BOSE Edt Värmare Kamera Navi Skinn
2018 | 9 251 mil | Strängnäs
21 apr. 2024
170 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Energy Navi Sensorer Keyless
2018 | 8 586 mil | Strängnäs
29 mars 2024
152 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 110hk Techno Kamera Navi Välserv
2018 | 12 596 mil | Strängnäs
2 veckor
164 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens Värmare Kamera Skinn
2017 | 10 502 mil | Strängnäs
6 maj 2024
184 800 kr -
Renault Scénic Grand 132hk Energy 7-Sits Navi Sensorer Drag
2017 | 10 318 mil | Strängnäs
6 apr. 2024
164 800 kr -
Renault D GranScénic 1.2 TCe 7 Sits P-Sensorer 132hk
2017 | 9 686 mil | Strängnäs
3 veckor
164 800 kr -
Renault Scénic Grand 1.2 TCe 132hk 7-Sits Värm Navi Dragkrok
2017 | 9 915 mil | Strängnäs
5 veckor
169 800 kr -
Renault Talisman Grandtour 160hk Intens BOSE Kamera GPS Drag
2017 | 11 360 mil | Strängnäs
2 veckor
168 700 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe Euro 6
2016 | 10 000 mil | Strängnäs
Igår
119 000 kr -
Renault Clio 1.5 dCi 90hk Expression Värmare Välservad
2016 | 9 402 mil | Strängnäs
4 dagar
108 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmare Navi Halvskinn Dragkrok
2016 | 6 941 mil | Strängnäs
3 veckor
139 800 kr -
Renault Mégane Grandtour Energy dCi 110 SS Limited SpT
2016 | 12 009 mil | Strängnäs
6 dagar
99 000 kr
Renault bilar i Strängnäs
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1491),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5105)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge