-
Renault Clio 5-dörrars 1.2 E85 | Motorvärmare | Euro 4
2010 | 18 454 mil | Örebro
1 timme
34 900 kr -
Renault Captur *lagerkampanj* TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Örebro
1 timme
Privatleasing 3 290 kr/mån -
Renault Talisman Grandtour 1.6 dCi 160hk Kamera Skinn Värm
2017 | 10 703 mil | Örebro
Igår
179 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk, Gps
2017 | 5 658 mil | Örebro
Igår
94 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2004 | 14 500 mil | Örebro
2 dagar
27 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2007 | 16 890 mil | Örebro
2 dagar
37 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Gps 90hk
2020 | 7 001 mil | Örebro
3 dagar
124 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2010 | 22 139 mil | Örebro
3 dagar
44 500 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD 130hk Bose Edition Kamera Drag
2016 | 14 223 mil | Örebro
3 dagar
144 900 kr -
Renault Clio 1.2 TCe EDC, 118hk GT Aut Navi Drag Värmare
2018 | 5 940 mil | Örebro
4 dagar
159 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5
2010 | 20 956 mil | Örebro
4 dagar
47 900 kr -
Renault Captur 1.3 TCe EDC Intense Navi B-Kamera PDC 150 HK
2019 | 6 150 mil | Örebro
4 dagar
168 700 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Dynamique Navi Sensorer Välserv
2014 | 11 669 mil | Örebro
5 dagar
118 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Life Farthållare Välservad 0.56L/mil
2017 | 6 967 mil | Örebro
5 dagar
94 800 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Aut Gps B-kamera 118hk
2018 | 3 602 mil | Örebro
5 dagar
169 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Sensorer Farthållare 0.55L/mil
2016 | 7 061 mil | Örebro
5 dagar
138 800 kr -
Renault Zoe PhII 52 Intens batteriköp II
2021 | 6 436 mil | Örebro
6 dagar
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault trafic Kombi 2.7t 1.6 dCi Drag 9-Sits Backkamera
2015 | 21 750 mil | Örebro
1 vecka
174 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk, Gps
2018 | 10 155 mil | Örebro
2 veckor
94 900 kr -
Renault Captur II TCe 140 Zen EDC II
2021 | 2 970 mil | Örebro
2 veckor
199 800 kr 159 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 3 538 mil | Örebro
2 veckor
169 800 kr 135 840 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.2 Euro 6 73Hk Navi V-hjul Bluetooth Ny kamrem
2018 | 5 460 mil | Örebro
2 veckor
109 000 kr -
Renault trafic Kombi 2.7t 1.6 dCi Euro 6 drag
2017 | 17 900 mil | Örebro
2 veckor
189 000 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe Euro 6
2016 | 13 570 mil | Örebro
2 veckor
103 000 kr
Renault bilar i Örebro
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1496),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (382),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1496)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge