-
Renault Austral 160hk mildhybrid Techno*Privatleasing
2023 | Norrtälje
29 apr. 2024
Privatleasing 3 690 kr/mån -
Renault Captur 0.9 TCe Manual, 90hp, 2017
2017 | 16 500 mil | Norrtälje
2 veckor
95 000 kr -
Renault Captur Energy TCe 90 Helly Hansen II (NAV/BKAM)
2016 | 13 009 mil | Norrtälje
4 veckor
109 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer PhII Energy TCe 90 Intens SpT (NAV)
2018 | 5 258 mil | Norrtälje
3 maj 2024
119 800 kr -
Renault Captur PhII Energy TCe 90 Intens (KEYLESS/NAV/BKAM)
2018 | 4 980 mil | Norrtälje
2 veckor
129 900 kr 103 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1,2 Energy TCe 130 BOSE EDC ST
2018 | 8 550 mil | Norrtälje
Igår
154 800 kr -
Renault Talisman Grandtour Energy dCi 110 Zen EDC II (DRAG/MVÄRM/NAV/BKAM)
2017 | 4 307 mil | Norrtälje
2 veckor
184 900 kr -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 4 218 mil | Norrtälje
Igår
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 350 mil | Norrtälje
17 apr. 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A (NAV/BKAM)
2021 | 4 496 mil | Norrtälje
24 apr. 2024
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A (NAV)
2021 | 4 029 mil | Norrtälje
4 apr. 2024
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Intens A
2021 | 4 910 mil | Norrtälje
20 apr. 2024
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH phII HEV 145 Evolution DEMOBIL
2024 | 5 mil | Norrtälje
28 feb. 2024
274 900 kr 219 920 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Captur TCe 140 Equilibre EDC *DEMOBIL*
2024 | 50 mil | Norrtälje
18 apr. 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 0 mil | Norrtälje
20 okt. 2023
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Renault Arkana E-TECH 145 PhII HEV Esprit Alpine A DEMOBIL
2024 | 68 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk DEMOBIL
2023 | 150 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
429 900 kr 343 920 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH 200 Techno A
2024 | 0 mil | Norrtälje
4 dagar
434 900 kr 347 920 kr exkl. moms -
Renault Espace E-TECH 200 Techno A DEMOBIL
2024 | 19 mil | Norrtälje
26 feb. 2024
459 900 kr 367 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2024 | 0 mil | Norrtälje
4 dagar
489 900 kr 391 920 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH E-Tech200 Iconic Esprit Alpine A DEMOBIL
2024 | 5 mil | Norrtälje
27 feb. 2024
534 500 kr 427 600 kr exkl. moms -
Renault Grand Scénic E-Tech Scénic Electric Techno 87kWh/220hk
2024 | 0 mil | Norrtälje
5 dagar
596 600 kr 477 280 kr exkl. moms
Renault bilar i Norrtälje
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1491),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5101)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge