-
Renault Mégane Grandtour 1.6 Authentique Euro 4
2003 | 22 331 mil | Malmö
3 veckor
18 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 15 395 mil | Malmö
3 dagar
19 800 kr -
Renault Modus 1.6 Manuell, 112hk, 2005
2005 | 26 000 mil | Malmö
15 okt. 2023
19 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 110hk
2010 | 16 900 mil | Malmö
7 juni 2023
22 900 krBild saknas
-
Renault Mégane 5-dörrar 1.6 Euro 4
2004 | 16 600 mil | Malmö
3 veckor
23 800 kr -
Renault Grand Espace 2.2 dCi Euro 4 Auotmatic dragkrok
2006 | 20 552 mil | Malmö
3 veckor
39 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression
2002 | 6 000 mil | Malmö
13 dec. 2023
43 000 kr -
Renault Scénic 1.6 Euro 4 Automatic
2009 | 19 237 mil | Malmö
2 dagar
44 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars * 3.000 Mil - Automat - Ny kamrem *
2004 | 3 000 mil | Malmö
29 feb. 2024
49 900 kr -
Renault Zoe 41 kWh R90 92hk B-Kam Navi SoV
2018 | 8 255 mil | Malmö
5 dagar
64 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Euro 5 Navigation
2015 | 16 200 mil | Malmö
22 feb. 2024
69 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi / Nybes / Automat
2012 | 15 700 mil | Malmö
5 apr. 2024
69 900 kr -
Renault Mégane 1.6 E85 Euro 4 6-växl Nyskick
2011 | 4 500 mil | Malmö
18 mars 2024
79 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 110hk BOSE Edt Värmare Kamera Navi
2015 | 13 545 mil | Malmö
6 dagar
94 800 kr -
Renault Clio ST 0.9 TCe Dynamique 90hk Navigation PDC
2015 | 6 997 mil | Malmö
6 dagar
97 900 kr -
Renault Zoe R210 22 kWh
2015 | 6 000 mil | Malmö
24 apr. 2024
99 500 kr -
Renault Mégane ST 1.5 dCi LIMITED 110hk
2016 | 12 511 mil | Malmö
3 veckor
99 900 kr -
Renault Mégane 1.2 TCe 132hk Energy Navi Sensorer Välservad
2016 | 7 933 mil | Malmö
4 dagar
118 800 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Friköpt Batteri Backkamera
2016 | 4 949 mil | Malmö
4 veckor
119 800 kr -
Renault Clio Renault Clio Grandtour 1.2 TCe EDC, 118hp, 2018
2018 | 12 924 mil | Malmö
5 dagar
128 800 kr -
Renault Zoe 41 kwh R90 92hk Batterihyra Navi P-Sensorer
2018 | 6 527 mil | Malmö
9 jan. 2024
129 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Intens Kamera Navi En-brukare
2018 | 4 518 mil | Malmö
4 dagar
129 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmare Navi Halvskinn Dragkrok
2016 | 6 941 mil | Malmö
2 veckor
139 800 kr -
Renault Clio TCe 100hk Zen ll P-Sensorer Filbytesvarning
2021 | 1 924 mil | Malmö
3 veckor
153 900 kr
Renault bilar i Malmö
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1468),
- Renault Mégane (1072),
- Renault Captur (720),
- Renault Zoe (375),
- Renault Scénic (234),
- Renault Austral (223),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5074)
-
Renault Clio (1468)
-
Renault Mégane (1072)
-
Renault Captur (720)
-
Renault Zoe (375)
-
Renault Scénic (234)
-
Renault Austral (223)
-
Renault Kadjar (147)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Grand Scénic (116)
-
Renault Espace (114)
-
Renault Kangoo (112)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (68)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (48)
-
Renault Koleos (25)
-
Renault Master (25)
-
Renault Grand Espace (22)
-
Renault Modus (17)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Uppsala
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Luleå
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Östersund
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Umeå
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Linköping
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Falun
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Bromma
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Handen
-
Renault i Enköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Solna
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Ystad
-
Renault i Nacka
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Västerås
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Nybro
-
Renault i Laholm
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nässjö