-
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II E-TECH 160 Techno
2023 | 1 408 mil | Linköping
2 dagar
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 147 mil | Linköping
2 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 GT Line Lågamil S&V-Hjul
2020 | 3 800 mil | Linköping
3 dagar
188 000 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navigation S&V-Hjul
2016 | 8 025 mil | Linköping
3 dagar
98 000 kr -
Renault Mégane El-Cabriolet 2.0 135hk
2005 | 17 600 mil | Linköping
11 juli 2022
39 900 kr -
Renault Mégane 100% Electric Equilibre från 3990kr/mån
2024 | 1 mil | Linköping
11 apr. 2022
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Scénic 1.6 Automat 113hk
2005 | 12 000 mil | Linköping
2 mars 2024
35 900 kr -
Renault Clio Dynamique 0.9 TCe 90hk GPS Bluetooth Motorvärmare
2013 | 9 900 mil | Linköping
6 maj 2024
84 900 kr -
Renault Mégane RS 2.0 265hk,PANO,Skalstolar,1 ägare UNIK,Coupe
2013 | 3 269 mil | Linköping
19 sep. 2023
249 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk, Navi, Keyless, Värmare, 1 Ägare
2014 | 7 818 mil | Linköping
4 veckor
104 900 kr -
Renault Mégane 1.5 dCi EDC, BOSE, Navi, Kamera, Massage, HuD
2020 | 10 893 mil | Linköping
4 veckor
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi EDC Automat Euro 6
2017 | 9 449 mil | Linköping
2 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 3 323 mil | Linköping
3 veckor
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 TCe 150 hk
2019 | 1 000 mil | Linköping
5 veckor
189 000 kr -
Renault Clio IV TCe 118hk EDC Dynamique A 5-d Navigation
2016 | 5 407 mil | Linköping
5 dagar
129 000 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2023 | 3 085 mil | Linköping
29 apr. 2024
239 800 kr 191 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 198 mil | Linköping
28 mars 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Linköping
4 veckor
234 900 kr 187 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Linköping
4 veckor
234 900 kr 187 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp
2022 | 2 908 mil | Linköping
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms
Renault bilar i Linköping
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1500),
- Renault Mégane (1047),
- Renault Captur (726),
- Renault Zoe (381),
- Renault Scénic (240),
- Renault Austral (235),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5114)
-
Renault Clio (1500)
-
Renault Mégane (1047)
-
Renault Captur (726)
-
Renault Zoe (381)
-
Renault Scénic (240)
-
Renault Austral (235)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (120)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Rosersberg