-
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 2 828 mil | Linköping
8 apr. 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 198 mil | Linköping
28 mars 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Clio V phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Linköping
22 mars 2024
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 Riviera batteriköp
2021 | 4 356 mil | Linköping
20 mars 2024
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Talisman Grandtour 110hk Energy Kamera Navi Välserv
2017 | 11 116 mil | Linköping
13 mars 2024
152 900 kr -
Renault Mégane IV PhII E-TECH 160 Intens ST
2022 | 3 623 mil | Linköping
9 mars 2024
234 800 kr 187 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Linköping
9 mars 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 110hk Energy GPS Keyless Välserv
2017 | 8 840 mil | Linköping
8 mars 2024
171 900 kr -
Renault Mégane Electric Techno 60kWh/220hk
2023 | 1 302 mil | Linköping
6 mars 2024
369 800 kr 295 840 kr exkl. moms -
Renault Scénic 1.6 Automat 113hk
2005 | 12 000 mil | Linköping
2 mars 2024
35 900 kr -
Renault Espace VI E-Tech 200 Techno A
2023 | 1 mil | Linköping
29 feb. 2024
469 900 kr 375 920 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Edition One
2020 | 3 270 mil | Linköping
17 feb. 2024
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Iconic 60kWh/220hk
2022 | 4 498 mil | Linköping
12 feb. 2024
389 800 kr 311 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen Batteriköp II/Navi
2022 | 6 800 mil | Linköping
6 feb. 2024
184 800 kr 147 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 90 Equilibre
2024 | 0 mil | Linköping
24 jan. 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Electric Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 1 662 mil | Linköping
4 jan. 2024
299 800 kr 239 840 kr exkl. moms -
Renault Captur 1.3 140hk Zen Edition ll Välservad Sensorer
2022 | 4 432 mil | Linköping
26 dec. 2023
209 800 kr -
Renault Clio V phII TCe 90 Techno
2023 | 0 mil | Linköping
28 okt. 2023
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Equilibre CVT II 5-d
2023 | 0 mil | Linköping
28 sep. 2023
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane RS 2.0 265hk,PANO,Skalstolar,1 ägare UNIK,Coupe
2013 | 3 269 mil | Linköping
19 sep. 2023
249 900 kr -
Renault Kangoo Family E-Tech 45kWh Nordic Lin L1
2024 | 1 mil | Linköping
15 sep. 2023
489 900 kr 391 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane IV PhII TCe 140 Techno A ST II
2023 | 1 mil | Linköping
25 aug. 2023
299 900 kr 239 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane El-Cabriolet 2.0 135hk
2005 | 17 600 mil | Linköping
11 juli 2022
39 900 kr -
Renault Mégane 100% Electric Equilibre från 3990kr/mån
2024 | 1 mil | Linköping
11 apr. 2022
Privatleasing 3 990 kr/mån
Renault bilar i Linköping
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1492),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (725),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5106)
-
Renault Clio (1492)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (725)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge