-
Renault Clio 1.3 TCe 130hk Intens Style Värmare Navi Kamera
2020 | 1 944 mil | Linköping
Just nu
198 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmar Sensorer Navi En-Brukare
2017 | 6 140 mil | Linköping
Igår
148 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5 Navigation Touch
2014 | 7 033 mil | Linköping
2 dagar
87 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Sensorer Farthållare Välservad
2021 | 4 675 mil | Linköping
2 dagar
138 900 kr -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 1 mil | Linköping
2 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II E-TECH 160 Techno
2023 | 1 408 mil | Linköping
2 dagar
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 147 mil | Linköping
2 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Clio 88HK,Ny Serv,Ny Bes, Snål, Ny kamrem
2012 | 10 458 mil | Linköping
3 dagar
49 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.3 GT Line Lågamil S&V-Hjul
2020 | 3 800 mil | Linköping
3 dagar
188 000 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Navigation S&V-Hjul
2016 | 8 025 mil | Linköping
3 dagar
98 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navigation Farthållare Välservad
2018 | 4 577 mil | Linköping
3 dagar
119 800 kr -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
5 dagar
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Clio IV TCe 118hk EDC Dynamique A 5-d Navigation
2016 | 5 407 mil | Linköping
5 dagar
129 000 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 120hk Dynamique Värmare Kamera Navi
2014 | 10 950 mil | Linköping
5 dagar
118 900 kr -
Renault Clio Ny serv,Ny Bes,90HK,Snål,Navi, Få ägare!!
2015 | 13 287 mil | Linköping
6 dagar
79 800 kr -
Renault Captur PhII TCe 90 Intens II
2020 | 2 313 mil | Linköping
6 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Captur II TCe 140 Equilibre EDC
2024 | 0 mil | Linköping
2 veckor
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi EDC Automat Euro 6
2017 | 9 449 mil | Linköping
2 veckor
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Clio Grandtour 1.2 TCe EDC Navi
2017 | 13 678 mil | Linköping
2 veckor
129 800 kr -
Renault D GranScénic TCe 132hk Zen 7-Sits Värmare Navi Drag
2017 | 8 563 mil | Linköping
3 veckor
169 800 kr -
Renault Zoe PhII 52 kWh Zen batteriköp II
2021 | 3 323 mil | Linköping
3 veckor
209 800 kr 167 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Ny serv,Ny Bes,Navi,Snål,Ny-kamrem
2017 | 14 980 mil | Linköping
3 veckor
79 800 kr
Renault bilar i Linköping
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1499),
- Renault Mégane (1047),
- Renault Captur (722),
- Renault Zoe (380),
- Renault Scénic (239),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5102)
-
Renault Clio (1499)
-
Renault Mégane (1047)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (380)
-
Renault Scénic (239)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (150)
-
Renault Arkana (118)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (75)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Enköping
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Nybro
-
Renault i Rosersberg