Renault Clio 0.9 TCe Euro6/Nyservad/Drag/Välskött/Nybesktigad
2016 | 8 581 mil | Lidköping
89 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT LIMITED Euro 6 /Kamrem bytt/Navi
2016 | 13 454 mil | Lidköping
89 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.5 dCi Euro5 Drag Nyservad
2012 | 19 275 mil | Lidköping
49 000 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe 90hk LÅG SKATT
2016 | 10 100 mil | Lidköping
99 000 kr -
Renault Captur TCe 120 Automat I B-kamera I GPS I Lågmil
2018 | 7 155 mil | Lidköping
159 400 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe I GPS I Lågmil I MOMS
2020 | 3 995 mil | Lidköping
129 700 kr 103 760 kr exkl. moms -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Euro 4
2006 | 6 600 mil | Lidköping
69 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi Euro 5 DRAG NYSERVAD
2011 | 19 800 mil | Lidköping
23 apr. 2024
44 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk I GPS I PDC I S&V-hjul
2019 | 6 500 mil | Lidköping
99 700 kr -
Renault Zoe R90 41 kwh Intens | friköpt batteri |
2017 | 11 500 mil | Lidköping
8 mars 2024
129 900 kr
Renault bilar i Lidköping
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1491),
- Renault Captur (725),
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
Renault Clio (1491)
Renault Captur (725)