-
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 6
2017 | 8 185 mil | Kungälv
4 veckor
139 900 kr -
Renault Mégane 1.6 110HK/S+V-HJUL/NYBES/NYSERVAD/0%RÄNTA
2013 | 6 730 mil | Kungälv
6 dec. 2023
79 900 kr -
Renault Mégane 1.4TCe /130HK/FLORIDE/CAB/NYSERVAD/NYBES
2012 | 8 650 mil | Kungälv
21 nov. 2023
119 900 kr -
Renault Scénic GRAND/7SITS/1.5dCi / 110HK / BOSE EDITION .
2018 | 10 000 mil | Kungälv
7 aug. 2023
179 900 kr -
Renault Kangoo Express 1.5 dCi, 90hk, -värmare Drag En Ägare
2018 | 5 400 mil | Kungälv
12 okt. 2023
119 500 kr 95 600 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi DCT Euro 5-Auto Darg
2012 | 24 300 mil | Kungälv
3 jan. 2024
54 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Euro 6
2016 | 6 815 mil | Kungälv
25 apr. 2024
114 900 kr -
Renault trafic Grand Kombi 2.0 dCi
2021 | 4 235 mil | Kungälv
2 maj 2024
374 900 kr 299 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi DCT 110hk Euro 5
2011 | 18 412 mil | Kungälv
2 veckor
64 900 kr -
Renault Captur 0.9 TCe Intens | Backkamera | Nav |Låg skatt!
2018 | 8 986 mil | Kungälv
2 veckor
118 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen, Navigation
2021 | 3 352 mil | Kungälv
22 feb. 2024
149 900 kr 119 920 kr exkl. moms -
Renault Clio E-TECH 140 Intens 5-d Backkamera, Navigation
2021 | 3 912 mil | Kungälv
5 dagar
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 2 323 mil | Kungälv
3 veckor
154 900 kr 123 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Halvkombi 1.2 E85 75hk
2011 | 15 600 mil | Kungälv / Rollsbo
2 dagar
39 900 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi Aut D-värm Moms
2017 | 9 968 mil | Kungälv / Rollsbo
5 apr. 2024
138 900 kr 111 120 kr exkl. moms -
Renault Captur Facelift TCe 90, Citypaket, PDC, Navigation
2019 | 3 430 mil | Kungälv
3 veckor
129 900 kr -
Renault Captur TCE Navigation, Keyless, PDC, 90hk
2015 | 8 805 mil | Kungälv
9 apr. 2024
109 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi EDC-Auto-Euro 5
2013 | 16 400 mil | Kungälv
2 veckor
69 900 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD, PDC, Keyless 130hk
2017 | 8 203 mil | Kungälv
4 veckor
154 900 kr -
Renault Talisman Grandtour Adaptiv, GPS, Ventilerande, Skinn
2016 | 10 886 mil | Kungälv
2 veckor
179 900 kr
Renault bilar i Kungälv
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1495),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (383),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1495)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge