-
Renault Captur II E-TECH 160 Techno
2023 | 1 408 mil | Linköping
2 dagar
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Renault Clio V TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 147 mil | Linköping
2 dagar
149 800 kr 119 840 kr exkl. moms -
Renault Clio PhII 1.2 16V 75 5-d Navigation PDC
2018 | 6 544 mil | Kista
2 dagar
79 000 kr -
Renault Zoe R110 41 kWh Intens Backkamera Batteriköp V-hjul
2019 | 3 696 mil | Stockholm
2 dagar
151 900 kr 121 520 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.2 TCe Motorvärmare Dragkrok Vinterhjul
2017 | 15 983 mil | Gävle
2 dagar
144 000 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh Navi 5,99% Bluetooth 92hk
2019 | 3 100 mil | Växjö
2 dagar
129 800 kr -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 4 784 mil | Segeltorp
2 dagar
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d III
2022 | 4 042 mil | Segeltorp
2 dagar
149 000 kr 119 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 2 943 mil | Segeltorp
2 dagar
159 000 kr 127 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Plug-in Sport Tourer PhII 160 Intens ST
2021 | 3 369 mil | Segeltorp
2 dagar
219 000 kr 175 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 130 Intens EDC
2021 | 8 038 mil | Segeltorp
2 dagar
179 000 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d III
2022 | 5 451 mil | Segeltorp
2 dagar
134 000 kr 107 200 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.2 TCe Drag-Navigator-PDC-M&K Värm-SoV Euro6
2017 | 7 422 mil | Eskilstuna
2 dagar
139 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe Aut Mycket fin Drag S+V-Däck
2014 | 13 081 mil | Taberg
2 dagar
114 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2011 | 16 499 mil | Arboga
2 dagar
37 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navi Havlskinn BASS Nyservad
2018 | 5 238 mil | Sundsvall
2 dagar
114 700 kr -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 3 171 mil | Kalmar
2 dagar
223 500 kr 178 800 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Equilibre ST
2023 | 1 604 mil | Kalmar
2 dagar
239 000 kr 191 200 kr exkl. moms -
Renault trafic Kombi 2.7t 1.6 dCi/ 9-sits/ DRAG/ D-VÄRM/ NAV
2017 | 21 355 mil | Täby
2 dagar
139 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe EDC 118Hk Aut Navi
2017 | 7 186 mil | Oxie
2 dagar
149 900 kr -
Renault Clio 5-Dörr 1.2 Expression 73hk Navi
2013 | 9 960 mil | Kalmar
2 dagar
74 800 kr -
Renault Espace 1.6 dCi EDC Zen Pano Navi HuD 7-Sits 160 HK
2015 | 16 750 mil | Karlskrona
2 dagar
158 000 kr -
Renault Grand Scénic 1.5 dCi 7 sits Nybes Drag /Avbet 1012:-
2013 | 17 701 mil | Kristinehamn
2 dagar
84 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 4 665 mil | Solna
2 dagar
139 000 kr 111 200 kr exkl. moms
Renault bilar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1492),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (725),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5106)
-
Renault Clio (1492)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (725)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge