-
Renault Arkana E-TECH 145 HEV Intens DCT II
2022 | 1 900 mil | Kalmar
4 veckor
285 000 kr -
Renault Austral Fullhybrid från 3990kr/mån
2024 | Kalmar
3 veckor
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Austral Mildhybrid från 3490kr/mån
2024 | Kalmar
3 veckor
Privatleasing 3 490 kr/mån -
Renault Austral TCe 160 Techno A II/3490:-/Mån Privatleasing
2024 | 0 mil | Kalmar
17 okt. 2023
383 000 kr 306 400 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A//Backkamera
2023 | 935 mil | Kalmar
5 veckor
334 000 kr 267 200 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCE 90HK
2016 | 15 228 mil | Kalmar
4 veckor
97 900 krBild saknas
-
Renault Captur 1.2 TCe EDC Euro 6 Besiktad AC Nyservad
2018 | 9 813 mil | Kalmar
31 jan. 2024
134 900 kr -
Renault Captur E-TECH Plug-in Hybrid Aut Kamera Navi Keyless
2021 | 3 788 mil | Kalmar
4 veckor
219 800 kr 175 840 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 PHEV Zen CVT
2022 | 2 968 mil | Kalmar
4 veckor
249 900 kr 199 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen II
2022 | 2 524 mil | Kalmar
6 apr. 2024
169 900 kr 135 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk *INVIGNINGS-KAMPANJ 4,95% RÄNTA
2018 | 8 872 mil | Kalmar
2 veckor
109 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Navi Svensksåld
2020 | 5 600 mil | Kalmar
2 veckor
134 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Euro 6
2023 | 911 mil | Kalmar
20 dec. 2023
159 000 kr -
Renault Clio 1.2 75 hk Navigation Vinterdäck
2018 | 6 360 mil | Kalmar
17 nov. 2023
109 900 kr -
Renault Clio 5-Dörr 1.2 Expression 73hk Navi
2013 | 9 960 mil | Kalmar
2 dagar
74 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2005 | 12 690 mil | Kalmar
3 veckor
24 900 kr -
Renault Clio från 2890kr/mån
2024 | Kalmar
3 veckor
Privatleasing 2 890 kr/mån -
Renault Clio phII TCe 90 Techno/Demo
2024 | 139 mil | Kalmar
1 maj 2024
224 000 kr 179 200 kr exkl. moms -
Renault Grand Scénic 1.9 dCi 130hk Navi Acc 7Sits Svensksåld
2010 | 15 200 mil | Kalmar
3 veckor
49 900 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk BOSE EDC 4x2
2018 | 9 968 mil | Kalmar
3 veckor
169 000 kr -
Renault Modus 1.6 Besiktad AC Servad
2006 | 13 522 mil | Kalmar
20 dec. 2023
15 900 kr -
Renault Mégane
2012 | 13 455 mil | Kalmar
29 feb. 2024
69 800 kr -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk II/3990kr/mån
2023 | 0 mil | Kalmar
28 mars 2024
399 000 kr 319 200 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Evolution ER 60kWh/130hk//Värmepump
2023 | 891 mil | Kalmar
5 veckor
349 000 kr 279 200 kr exkl. moms
Renault bilar i Kalmar
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1490),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1490)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Nybro