-
Renault Scénic 1.5 dCi LIMITED Euro 6
2016 | 27 000 mil | Göteborg
Igår
44 900 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.6 112hk
2008 | Göteborg
6 sep. 2021
39 000 kr -
Renault Mégane Coupé-Cabriolet 2.0 Automat 135hk
2006 | 17 000 mil | Göteborg
14 dec. 2021
48 900 kr -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 60kWh/220hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
492 300 kr 393 840 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kW Evolution batteriköp
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
486 880 kr 389 504 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Equilibre 40kWh/130hk
2023 | 0 mil | Göteborg
9 maj 2023
479 900 kr 383 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi 110hk EDC Navi/Euro 6
2017 | 11 373 mil | Göteborg
4 veckor
139 900 kr -
Renault Twizy Urban 80 7 kWh Euro 4 friköpt batteri
2019 | 3 350 mil | Göteborg
4 mars 2024
59 900 kr -
Renault Zoe 52 kWh R110 ZEN Friköpt Batteri Årskatt 360:-
2022 | 1 216 mil | Göteborg
24 maj 2023
224 900 kr 179 920 kr exkl. moms -
Renault Scénic 2.0 135hk Automat Dragkrok PDC
2008 | 14 245 mil | Göteborg
5 dagar
42 900 kr -
Renault trafic Grand Kombi 2.0 Passenger 9-Sits B-kamera Navi Värmare MOMS
2022 | 4 365 mil | Göteborg
17 apr. 2024
399 900 kr 319 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 Keyless GPS Backkamera
2018 | 6 450 mil | Göteborg
2 veckor
119 800 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk PDC Årsskatt 1103:-
2014 | 15 544 mil | Göteborg
2 veckor
84 900 kr -
Renault Talisman 1.6 TCe 150hk ZEN Drag Navi Keyless Massage
2017 | 5 508 mil | Göteborg
3 veckor
194 900 kr -
Renault Captur E-TECH Hybrid 140 145 Techno
2023 | 0 mil | Göteborg
29 juni 2023
353 700 kr 282 960 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Zoe R90 41 kWh
2017 | 8 900 mil | Göteborg
Igår
89 500 kr 71 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 11 296 mil | Göteborg
2 dagar
96 500 kr 77 200 kr exkl. moms -
Renault Laguna Grandtour 1.8 Expression Automat / Drag Ny bes
2004 | 23 000 mil | Göteborg
3 maj 2024
27 000 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique Navi Välservad
2016 | 6 314 mil | Göteborg
4 veckor
124 800 kr -
Renault Clio 0,9 TCe 76hk Energy BASS Navi Sensorer Välserv
2019 | 6 361 mil | Göteborg
2 veckor
114 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi 110hk Värmare P-sensorer Drag Eu6
2016 | 8 344 mil | Göteborg
31 mars 2024
159 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Zen Sensorer Keyless Välservad
2018 | 12 817 mil | Göteborg
4 veckor
129 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk 1-Brukare Panorama Intense Navi
2018 | 7 685 mil | Göteborg
3 veckor
124 800 kr -
Renault Zoe R135 52 kWh 136hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2020 | 3 911 mil | Göteborg
2 veckor
168 900 kr
Renault bilar i Göteborg
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1491),
- Renault Mégane (1051),
- Renault Captur (722),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (237),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (722)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (237)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Nybro