-
Renault Scénic 1.5 dCi LIMITED Euro 6
2016 | 27 000 mil | Göteborg
Igår
44 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh
2017 | 8 900 mil | Göteborg
Igår
89 500 kr 71 600 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 41 kWh
2019 | 11 296 mil | Göteborg
2 dagar
96 500 kr 77 200 kr exkl. moms -
Renault Scénic 2.0 135hk Automat Dragkrok PDC
2008 | 14 245 mil | Göteborg
5 dagar
42 900 kr -
Renault Captur 1.2 TCe 118hk Kamera Navi Välservad En-bruk
2018 | 14 280 mil | Göteborg
2 veckor
129 700 kr -
Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi 110hk PDC Årsskatt 1103:-
2014 | 15 544 mil | Göteborg
2 veckor
84 900 kr -
Renault Clio 1.5 dCi Nybesikt+Nyservad *Moms*
2018 | 5 800 mil | Göteborg
2 veckor
114 900 kr 91 920 kr exkl. moms -
Renault Captur 0.9 TCe Navi Sensorer Dragkrok Välservad
2014 | 12 788 mil | Göteborg
2 veckor
99 800 kr -
Renault Captur TCe 90hk Dynamique Navi Sensorer Välservad
2016 | 6 841 mil | Göteborg
2 veckor
118 800 kr -
Renault Clio 0,9 TCe 76hk Energy BASS Navi Sensorer Välserv
2019 | 6 361 mil | Göteborg
2 veckor
114 800 kr -
Renault Zoe R135 52 kWh 136hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2020 | 3 911 mil | Göteborg
2 veckor
168 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6 Keyless GPS Backkamera
2018 | 6 450 mil | Göteborg
2 veckor
119 800 kr -
Renault Talisman 1.6 TCe 150hk ZEN Drag Navi Keyless Massage
2017 | 5 508 mil | Göteborg
3 veckor
194 900 kr -
Renault Captur 0.9 Phll TCe 90hk Life Dragkrok Välservad
2019 | 5 240 mil | Göteborg
3 veckor
134 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk 1-Brukare Panorama Intense Navi
2018 | 7 685 mil | Göteborg
3 veckor
124 800 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Välservad Nybesiktiga 0,59l/mil
2019 | 9 056 mil | Göteborg
3 veckor
164 800 kr -
Renault Mégane Sport Tourer 1.5 dCi 110hk EDC Navi/Euro 6
2017 | 11 373 mil | Göteborg
4 veckor
139 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Zen Sensorer Keyless Välservad
2018 | 12 817 mil | Göteborg
4 veckor
129 800 kr -
Renault Captur 0.9 TCe 90hk Dynamique Navi Välservad
2016 | 6 314 mil | Göteborg
4 veckor
124 800 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Intens Batterihyra Kamera Navi
2016 | 5 915 mil | Göteborg
4 veckor
88 900 kr -
Renault Zoe R240 22 kWh 88hk Batterihyra Backkamera
2016 | 4 918 mil | Göteborg
4 veckor
93 900 kr -
Renault Clio 1.2 73hk Zen Farthållare Navigation Välservad
2018 | 5 079 mil | Göteborg
5 veckor
119 700 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe PhII ZEN P-sensorer CarPlay 140hk
2019 | 4 547 mil | Göteborg
5 veckor
213 900 kr -
Renault Zoe R90 41 kWh 92hk Life Batterihyra Psensorer Navi
2019 | 9 018 mil | Göteborg
9 maj 2024
97 900 kr
Renault bilar i Göteborg
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1490),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (724),
- Renault Zoe (384),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5102)
-
Renault Clio (1490)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Lund
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Spånga
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Nybro