-
Renault Clio phII TCe 90 Techno
2024 | 0 mil | Eslöv
8 maj 2024
277 100 kr 221 680 kr exkl. moms -
Renault Clio phII TCe 90 Evolution
2024 | 0 mil | Eslöv
4 apr. 2024
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Austral TCe 160 Techno A II
2024 | 0 mil | Eslöv
4 maj 2024
389 900 kr 311 920 kr exkl. moms -
Renault Austral E-TECH E-Tech200 Iconic Esprit Alpine A
2024 | 0 mil | Eslöv
6 maj 2024
524 900 kr 419 920 kr exkl. moms -
Renault 5 GTE 1.7 94hk
1988 | 1 mil | Eslöv
21 nov. 2022
95 000 kr -
Renault Clio phII TCe 90 Evolution
2024 | 1 mil | Eslöv
5 feb. 2024
232 900 kr 186 320 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Techno
2024 | 1 mil | Eslöv
6 maj 2024
439 900 kr 351 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Equilibre
2023 | 1 mil | Eslöv
10 juli 2023
379 900 kr 303 920 kr exkl. momsBild saknas
-
Renault Clio E-TECH phII HEV 145 Evolution
2024 | 19 mil | Eslöv
2 veckor
259 900 kr 207 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Equilibre
2024 | 51 mil | Eslöv
6 dagar
229 900 kr 183 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Techno (Navi, Kamera)
2023 | 194 mil | Eslöv
18 jan. 2024
284 900 kr 227 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Intens EDC III (Navi, Kamera)
2023 | 288 mil | Eslöv
7 feb. 2024
289 900 kr 231 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane Sport Tourer PhII TCe 140 Techno EDC ST
2023 | 718 mil | Eslöv
1 feb. 2024
279 900 kr 223 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane R.S. PhII TCe 300 Trophy EDC 5-d
2023 | 1 001 mil | Eslöv
11 apr. 2024
439 900 kr 351 920 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Techno
2024 | 1 575 mil | Eslöv
18 apr. 2024
349 900 kr 279 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 100 Intens
2021 | 1 783 mil | Eslöv
30 apr. 2024
199 900 kr -
Renault Austral TCe 160 Techno A
2023 | 1 807 mil | Eslöv
3 dagar
349 900 kr -
Renault Captur TCe 90 Intens III
2022 | 1 866 mil | Eslöv
3 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Intens III
2022 | 2 091 mil | Eslöv
3 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-TECH Techno 60kWh/220hk
2023 | 2 313 mil | Eslöv
26 apr. 2024
399 900 kr -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 2 318 mil | Eslöv
27 mars 2024
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen
2021 | 2 433 mil | Eslöv
4 dagar
164 900 kr 131 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk
2019 | 4 980 mil | Eslöv
5 feb. 2024
129 900 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk Zen EDC 4x2
2018 | 5 287 mil | Eslöv
3 dagar
179 900 kr
Renault bilar i Eslöv
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1494),
- Renault Mégane (1050),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (383),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1494)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Nacka
-
Renault i Spånga
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Avesta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Västerås
-
Renault i Motala
-
Renault i Vällingby
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Vellinge