-
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 **Privatleasing 2.890kr/mån**
2024 | 0 mil | Eskilstuna
25 mars 2024
233 900 kr 187 120 kr exkl. moms -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 **Privatleasing 2.890kr/mån**
2024 | 0 mil | Eskilstuna
25 mars 2024
Privatleasing 2 890 kr/mån -
Renault Mégane E-tech Evolution ER 60 130hk *PL 3.990kr/mån*
2024 | 0 mil | Eskilstuna
8 maj 2024
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Mégane E-tech Evolution ER 60 130hk *PL 3.990kr/mån*
2024 | 0 mil | Eskilstuna
8 maj 2024
449 900 kr 359 920 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
5 dagar
592 600 kr 474 080 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
5 dagar
Privatleasing 9 428 kr/mån -
Renault Austral TECHNO E-TECH FULL HEV 1.2 200hk PL 3.990kr/mån
2024 | 0 mil | Eskilstuna
3 veckor
Privatleasing 3 990 kr/mån -
Renault Austral TECHNO E-TECH FULL HEV 1.2 200hk PL 3.990kr/mån
2024 | 0 mil | Eskilstuna
3 veckor
424 900 kr 339 920 kr exkl. moms -
Renault Espace techno E-tech full hybrid 200hk 7-sits AUT
2024 | 1 mil | Eskilstuna
18 jan. 2024
490 700 kr 392 560 kr exkl. moms -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera
2024 | 1 mil | Eskilstuna
19 dec. 2023
242 900 kr 194 320 kr exkl. moms -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera
2024 | 1 mil | Eskilstuna
5 veckor
Privatleasing 3 110 kr/mån -
Renault Clio EVOLUTION TCe 90 1.0 90hk / Backkamera *DEMO*
2024 | 300 mil | Eskilstuna
5 jan. 2024
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Austral TECHNO E-TECH FULL HYBRID 1.2 200hk *DEMO*
2024 | 300 mil | Eskilstuna
20 dec. 2023
389 900 kr 311 920 kr exkl. moms -
Renault Arkana TECHNO E-TECH FULL HYBRID 145hk AUT *DEMO*
2024 | 300 mil | Eskilstuna
5 jan. 2024
319 900 kr 255 920 kr exkl. moms -
Renault Captur EQUILIBRE MILD HYBRID TCE 140hk EDC *DEMO*
2024 | 300 mil | Eskilstuna
4 jan. 2024
269 900 kr 215 920 kr exkl. moms -
Renault Mégane E-tech ELECTRIC EVOLUTION ER EV 60 130HK*DEMO
2024 | 500 mil | Eskilstuna
8 maj 2024
427 900 kr 342 320 kr exkl. moms -
Renault Scénic E-TECH ELECTRIC ICONIC 87KWH LONG RANGE *DEMO
2024 | 500 mil | Eskilstuna
3 veckor
633 600 kr 506 880 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Intens 5-d
2023 | 1 085 mil | Eskilstuna
8 maj 2024
189 000 kr 151 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Intens EDC II
2022 | 2 600 mil | Eskilstuna
5 dagar
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 1.3 TCe Intens EDC/AUT 130HK-VHJUL-CARPLAY MM
2020 | 2 615 mil | Eskilstuna
4 veckor
184 500 kr 147 600 kr exkl. moms -
Renault Captur E-TECH Plugin-Hybrid 160 Techno, Backkamera, Navigation
2023 | 3 038 mil | Eskilstuna
5 dagar
299 000 kr 239 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 90 Zen | P-sensorer bak | Apple Carplay
2021 | 3 219 mil | Eskilstuna
5 apr. 2024
165 000 kr 132 000 kr exkl. moms -
Renault Zoe R110 PhII 52 kWh Zen Batteriköp II
2022 | 3 465 mil | Eskilstuna
3 dagar
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms -
Renault Captur TCe 140 Zen EDC | Backkamera | Navigation
2021 | 3 628 mil | Eskilstuna
5 apr. 2024
214 900 kr 171 920 kr exkl. moms
Renault bilar i Eskilstuna
Vanligaste modellerna:- Renault Clio (1497),
- Renault Mégane (1047),
- Renault Captur (723),
- Renault Zoe (382),
- Renault Scénic (238),
- Renault Austral (231),
- Se övriga modeller
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5100)
-
Renault Clio (1497)
-
Renault Mégane (1047)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault till salu i din stad
-
Renault i Kalmar
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Arlandastad
-
Renault i Göteborg
-
Renault i Stockholm
-
Renault i Östersund
-
Renault i Luleå
-
Renault i Skövde
-
Renault i Lund
-
Renault i Uddevalla
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Kungsbacka
-
Renault i Örebro
-
Renault i Varberg
-
Renault i Umeå
-
Renault i Hisings Backa
-
Renault i Karlskrona
-
Renault i Linköping
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Gävle
-
Renault i Helsingborg
-
Renault i Västra Frölunda
-
Renault i Eslöv
-
Renault i Ängelholm
-
Renault i Borlänge
-
Renault i Södertälje
-
Renault i Nyköping
-
Renault i Åkersberga
-
Renault i Lidköping
-
Renault i Hisings Kärra
-
Renault i Sollentuna
-
Renault i Eskilstuna
-
Renault i Kristianstad
-
Renault i Värnamo
-
Renault i Trollhättan
-
Renault i Kungsängen
-
Renault i Alingsås
-
Renault i Falun
-
Renault i Falkenberg
-
Renault i Bromma
-
Renault i Handen
-
Renault i Tingsryd
-
Renault i Enköping
-
Renault i Skellefteå
-
Renault i Vallentuna
-
Renault i Danderyd
-
Renault i Vimmerby
-
Renault i Norrtälje
-
Renault i Strängnäs
-
Renault i Värmdö
-
Renault i Upplands Väsby
-
Renault i Solna
-
Renault i Skärholmen
-
Renault i Norsborg
-
Renault i Vänersborg
-
Renault i Tyresö
-
Renault i Spånga
-
Renault i Nacka
-
Renault i Trelleborg
-
Renault i Albyberg
-
Renault i Ystad
-
Renault i Kista
-
Renault i Avesta
-
Renault i Knivsta
-
Renault i Vetlanda
-
Renault i Saltsjö-Boo
-
Renault i Hässleholm
-
Renault i Ljungby
-
Renault i Laholm
-
Renault i Västerås
-
Renault i Järfälla
-
Renault i Motala
-
Renault i Nybro
-
Renault i Kungälv
-
Renault i Rosersberg