-
Renault Scénic 1.5 dCi LIMITED Euro 6
2016 | 27 000 mil | Göteborg
Igår
44 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT Euro 5
2011 | 21 944 mil | Arlandastad
2 dagar
59 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT LIMITED Euro 6 /Kamrem bytt/Navi
2016 | 13 454 mil | Lidköping
3 dagar
89 900 kr -
Renault Scénic 2.0 135hk Automat Dragkrok PDC
2008 | 14 245 mil | Göteborg
5 dagar
42 900 kr -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
5 dagar
592 600 kr 474 080 kr exkl. moms -
Renault Scénic TECHNO 87 KWH LONG RANGE 220HK
2024 | 0 mil | Eskilstuna
5 dagar
Privatleasing 9 428 kr/mån -
Renault Scénic 1.6 AUT P-Tak Drag Vinterdäck dubb
2006 | 21 922 mil | Taberg
2 veckor
35 000 kr -
Renault Scénic 1.6 dCi Bose Edition Navi B-Kamera PDC BT
2012 | 19 650 mil | Ytterby
3 veckor
49 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi 110 HK AUT DRAG NAVI PDC KAMREM BYTT
2012 | 19 700 mil | Arlandastad
3 veckor
64 900 kr -
Renault Scénic E-TECH ELECTRIC ICONIC 87KWH LONG RANGE *DEMO
2024 | 500 mil | Eskilstuna
3 veckor
633 600 kr 506 880 kr exkl. moms -
Renault Scénic 1.5 dCi Euro 5
2013 | 16 489 mil | Kristianstad
3 veckor
64 900 kr -
Renault Scénic 2.0 två brukare/dragkrok byte/avbet 386kr/mån
2004 | 21 500 mil | Tibro
4 veckor
22 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi 95hk|M-värm|9 900mil|
2014 | 9 900 mil | Falun
4 veckor
99 000 kr -
Renault Scénic Grand 1.2 TCe 132hk 7-Sits Värm Navi Dragkrok
2017 | 9 915 mil | Strängnäs
5 veckor
169 800 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi DCT AUTOMAT
2013 | 18 000 mil | Lomma
8 maj 2024
79 500 kr -
Renault Scénic Techno E-Tech 87 kWh 220 hk-Företagsleasing
2024 | 0 mil | Mölndal
8 maj 2024
10 749 kr 8 599 kr exkl. moms -
Renault Scénic Grand 1.3 TCe 140hk 7-Sits Sensorer CarPlay
2020 | 8 999 mil | Halmstad
7 maj 2024
199 800 kr -
Renault Scénic 1.9 dCi Euro 4
2008 | 15 700 mil | Borås
29 apr. 2024
29 900 kr -
Renault Scénic 1.6 Expression
2003 | 20 000 mil | Valbo
25 apr. 2024
22 900 kr -
Renault Scénic 1.6 Euro 4 (113 Hk)
2004 | 13 198 mil | Kungsbacka
23 apr. 2024
19 900 kr -
Renault Scénic 1.6 Euro 4
2005 | 17 500 mil | Norrköping
23 apr. 2024
24 400 kr -
Renault Scénic Grand 2.0 dCi Automatisk, Bose Edition, 7-Sits, Navi, M-Värm 150
2012 | 19 900 mil | Helsingborg
21 apr. 2024
69 900 kr -
Renault Scénic 2.0 Euro 4
2004 | 15 999 mil | Östersund
12 apr. 2024
17 900 kr -
Renault Scénic 1.5 dCi Skatt 1103, Euro 5 110hk
2013 | 19 900 mil | Helsingborg
12 apr. 2024
62 900 kr
Renault Scénic bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (26)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Scénic till salu i din stad
-
Renault Scénic i Kalmar
-
Renault Scénic i Arlandastad
-
Renault Scénic i Göteborg
-
Renault Scénic i Stockholm
-
Renault Scénic i Strängnäs
-
Renault Scénic i Östersund
-
Renault Scénic i Luleå
-
Renault Scénic i Skövde
-
Renault Scénic i Uddevalla
-
Renault Scénic i Lund
-
Renault Scénic i Kungälv
-
Renault Scénic i Kungsbacka
-
Renault Scénic i Örebro
-
Renault Scénic i Varberg
-
Renault Scénic i Umeå
-
Renault Scénic i Hisings Backa
-
Renault Scénic i Karlskrona
-
Renault Scénic i Linköping
-
Renault Scénic i Upplands Väsby
-
Renault Scénic i Gävle
-
Renault Scénic i Helsingborg
-
Renault Scénic i Västra Frölunda
-
Renault Scénic i Eslöv
-
Renault Scénic i Ängelholm
-
Renault Scénic i Borlänge
-
Renault Scénic i Södertälje
-
Renault Scénic i Åkersberga
-
Renault Scénic i Nyköping
-
Renault Scénic i Hisings Kärra
-
Renault Scénic i Lidköping
-
Renault Scénic i Sollentuna
-
Renault Scénic i Eskilstuna
-
Renault Scénic i Kristianstad
-
Renault Scénic i Värnamo
-
Renault Scénic i Trollhättan
-
Renault Scénic i Kungsängen
-
Renault Scénic i Alingsås
-
Renault Scénic i Falun
-
Renault Scénic i Falkenberg
-
Renault Scénic i Bromma
-
Renault Scénic i Handen
-
Renault Scénic i Tingsryd
-
Renault Scénic i Enköping
-
Renault Scénic i Skellefteå
-
Renault Scénic i Vallentuna
-
Renault Scénic i Danderyd
-
Renault Scénic i Vimmerby
-
Renault Scénic i Norrtälje
-
Renault Scénic i Värmdö
-
Renault Scénic i Strängnäs
-
Renault Scénic i Upplands Väsby
-
Renault Scénic i Solna
-
Renault Scénic i Skärholmen
-
Renault Scénic i Vänersborg
-
Renault Scénic i Norsborg
-
Renault Scénic i Spånga
-
Renault Scénic i Tyresö
-
Renault Scénic i Nacka
-
Renault Scénic i Albyberg
-
Renault Scénic i Ystad
-
Renault Scénic i Trelleborg
-
Renault Scénic i Knivsta
-
Renault Scénic i Kista
-
Renault Scénic i Avesta
-
Renault Scénic i Vetlanda
-
Renault Scénic i Saltsjö-Boo
-
Renault Scénic i Hässleholm
-
Renault Scénic i Ljungby
-
Renault Scénic i Laholm
-
Renault Scénic i Västerås
-
Renault Scénic i Järfälla
-
Renault Scénic i Kungälv
-
Renault Scénic i Motala
-
Renault Scénic i Vällingby
-
Renault Scénic i Nybro