-
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD XTRONIC-CVT/GPS/BT/Apple Car-Play
2019 | 4 365 mil | Arlandastad
2 veckor
229 900 kr -
Renault Koleos 2.0/4WD/Drag/B-kamera/Nav/BOSE/5,95%
2018 | 4 799 mil | Hisings Kärra
2 apr. 2024
224 900 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD 177hk, Aut, GPS, Skinn, Drag
2018 | 5 900 mil | Tranås
27 feb. 2024
229 000 kr -
Renault Koleos 2,0 Dci 4WD Xtronic-Ctv 177Hk Panorama
2017 | 6 820 mil | Nyköping
11 dec. 2023
219 000 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD 177hk Intens Kamera Navi Skinn
2019 | 6 933 mil | Tyresö
5 dagar
219 800 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD AUT 177hk | 2356kr/mån | ZEN
2018 | 7 500 mil | Norsborg
11 feb. 2024
194 900 kr -
Renault Koleos Energy dCi 175 Intens A 4WD II
2019 | 7 648 mil | Eslöv
2 veckor
239 900 kr 191 920 kr exkl. moms -
Renault Koleos 4x4 Intens B-kamera Navi Drag Skinn 190hk
2020 | 8 818 mil | Täby
Just nu
259 900 kr -
Renault Koleos dCi 4WD 177hk Energy Navi Sensorer Välservad
2017 | 9 010 mil | Malmö
4 veckor
199 800 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD Energy Zen A Navi 177hk
2017 | 9 824 mil | Järfälla
25 apr. 2024
189 000 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4WD 177hk Skinn B-Kamera Navi Keyless
2018 | 11 998 mil | Järfälla
6 dagar
199 900 kr -
Renault Koleos Intens Panorama Bose 2.0 dCi 4WD Auto 177hk
2017 | 12 419 mil | 42438
6 maj 2024
189 900 kr -
Renault Koleos 2.0 dCi 4x4 Manuell, 150hk Dragkrok
2008 | 31 700 mil | Kungsbacka
20 apr. 2024
39 900 kr
Renault Koleos bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5106)
-
Renault Clio (1492)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Koleos till salu i din stad
-
Renault Koleos i Kalmar
-
Renault Koleos i Arlandastad
-
Renault Koleos i Göteborg
-
Renault Koleos i Stockholm
-
Renault Koleos i Strängnäs
-
Renault Koleos i Östersund
-
Renault Koleos i Luleå
-
Renault Koleos i Skövde
-
Renault Koleos i Lund
-
Renault Koleos i Uddevalla
-
Renault Koleos i Kungälv
-
Renault Koleos i Kungsbacka
-
Renault Koleos i Örebro
-
Renault Koleos i Varberg
-
Renault Koleos i Umeå
-
Renault Koleos i Hisings Backa
-
Renault Koleos i Karlskrona
-
Renault Koleos i Linköping
-
Renault Koleos i Upplands Väsby
-
Renault Koleos i Gävle
-
Renault Koleos i Helsingborg
-
Renault Koleos i Västra Frölunda
-
Renault Koleos i Eslöv
-
Renault Koleos i Ängelholm
-
Renault Koleos i Borlänge
-
Renault Koleos i Södertälje
-
Renault Koleos i Åkersberga
-
Renault Koleos i Nyköping
-
Renault Koleos i Hisings Kärra
-
Renault Koleos i Lidköping
-
Renault Koleos i Sollentuna
-
Renault Koleos i Eskilstuna
-
Renault Koleos i Kristianstad
-
Renault Koleos i Värnamo
-
Renault Koleos i Trollhättan
-
Renault Koleos i Kungsängen
-
Renault Koleos i Alingsås
-
Renault Koleos i Falun
-
Renault Koleos i Falkenberg
-
Renault Koleos i Bromma
-
Renault Koleos i Handen
-
Renault Koleos i Tingsryd
-
Renault Koleos i Enköping
-
Renault Koleos i Skellefteå
-
Renault Koleos i Vallentuna
-
Renault Koleos i Danderyd
-
Renault Koleos i Vimmerby
-
Renault Koleos i Norrtälje
-
Renault Koleos i Värmdö
-
Renault Koleos i Upplands Väsby
-
Renault Koleos i Strängnäs
-
Renault Koleos i Solna
-
Renault Koleos i Skärholmen
-
Renault Koleos i Vänersborg
-
Renault Koleos i Norsborg
-
Renault Koleos i Tyresö
-
Renault Koleos i Spånga
-
Renault Koleos i Nacka
-
Renault Koleos i Albyberg
-
Renault Koleos i Ystad
-
Renault Koleos i Trelleborg
-
Renault Koleos i Kista
-
Renault Koleos i Knivsta
-
Renault Koleos i Avesta
-
Renault Koleos i Vetlanda
-
Renault Koleos i Saltsjö-Boo
-
Renault Koleos i Hässleholm
-
Renault Koleos i Ljungby
-
Renault Koleos i Laholm
-
Renault Koleos i Västerås
-
Renault Koleos i Järfälla
-
Renault Koleos i Motala
-
Renault Koleos i Vällingby
-
Renault Koleos i Kungälv
-
Renault Koleos i Vellinge