-
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 7 426 mil | Helsingborg
3 veckor
199 900 kr 159 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.5 dCi / Dragkrok, PDC
2017 | 14 180 mil | Arlandastad
3 veckor
123 000 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Välservad Nybesiktiga 0,59l/mil
2019 | 9 056 mil | Göteborg
3 veckor
164 800 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Värmare Navi Halvskinn Dragkrok
2016 | 6 941 mil | Strängnäs
3 veckor
139 800 kr -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 5 255 mil | Helsingborg
3 veckor
219 900 kr 175 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar PhII TCe 140 Zen GPF EDC II 4x2
2020 | 9 756 mil | Landskrona
3 veckor
189 900 kr 151 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.5 dCi 110hk Sensorer Välservad 0.38L/Mil
2016 | 2 019 mil | Strängnäs
3 veckor
179 800 kr -
Renault Kadjar 1,2 TCe 130hk BOSE EDC 4x2
2018 | 9 968 mil | Kalmar
3 veckor
169 000 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe GPF EDC Euro 6
2020 | 2 550 mil | Falun
4 veckor
209 900 kr 167 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.3 TCe 160hk Pano Bose B-Kamera Navi
2019 | 7 449 mil | Strängnäs
4 veckor
199 700 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe 130hk Zen Sensorer Keyless Välservad
2018 | 12 817 mil | Göteborg
4 veckor
129 800 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD, PDC, Keyless 130hk
2017 | 8 203 mil | Kungälv
4 veckor
154 900 kr -
Renault Kadjar dCi 4WD 130hk Zen Värmare Sensorer Välservad
2016 | 10 515 mil | Strängnäs
4 veckor
154 800 kr -
Renault Kadjar 1.6 dCi 4WD 130hk M-värm SoV-ingår
2015 | 16 967 mil | Östersund
4 veckor
118 700 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCE GPF EDC 140HK AUTOMAT DRAG
2020 | 9 300 mil | Västerås
5 veckor
179 900 kr 143 920 kr exkl. moms -
Renault Kadjar 1.3 TCe PhII ZEN P-sensorer CarPlay 140hk
2019 | 4 547 mil | Göteborg
5 veckor
213 900 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi EDC Automat S&V-hjul/Låg skatt
2016 | 1 930 mil | Luleå
10 maj 2024
174 900 kr -
Renault Kadjar 1.2 TCe EDC Euro 6 BOSE GPS Panoramtak LÅGMIL
2017 | 8 000 mil | Huskvarna
6 maj 2024
152 900 kr -
Renault Kadjar 1.3 TCe 140hk Zen Kamera Farthållare Välserv
2020 | 6 006 mil | Strängnäs
6 maj 2024
199 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi EDC Kamrem bytt, Nyservad, Vhjul
2016 | 9 489 mil | Örnsköldsvik
6 maj 2024
149 900 kr -
Renault Kadjar TCe 130hk Intens Navi Sensorer Drag Välservad
2016 | 11 288 mil | Strängnäs
6 maj 2024
128 800 kr -
Renault Kadjar 1.5 dCi Dragkrok-PDC-SoV Euro 6
2016 | 10 249 mil | Eskilstuna
2 maj 2024
124 900 kr -
Renault Kadjar ENERGY TCE 130 (130 HK)
2017 | 9 100 mil | Kristinehamn
24 apr. 2024
129 900 krBild saknas
-
Renault Kadjar PhII TCe 160 Black GPF EDC 4x2
2020 | 5 372 mil | Norrköping
23 apr. 2024
209 000 kr 167 200 kr exkl. moms
Renault Kadjar bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5103)
-
Renault Clio (1494)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Kadjar till salu i din stad
-
Renault Kadjar i Kalmar
-
Renault Kadjar i Arlandastad
-
Renault Kadjar i Göteborg
-
Renault Kadjar i Stockholm
-
Renault Kadjar i Strängnäs
-
Renault Kadjar i Östersund
-
Renault Kadjar i Luleå
-
Renault Kadjar i Skövde
-
Renault Kadjar i Lund
-
Renault Kadjar i Uddevalla
-
Renault Kadjar i Kungälv
-
Renault Kadjar i Kungsbacka
-
Renault Kadjar i Örebro
-
Renault Kadjar i Varberg
-
Renault Kadjar i Umeå
-
Renault Kadjar i Hisings Backa
-
Renault Kadjar i Karlskrona
-
Renault Kadjar i Linköping
-
Renault Kadjar i Upplands Väsby
-
Renault Kadjar i Gävle
-
Renault Kadjar i Helsingborg
-
Renault Kadjar i Västra Frölunda
-
Renault Kadjar i Eslöv
-
Renault Kadjar i Ängelholm
-
Renault Kadjar i Borlänge
-
Renault Kadjar i Södertälje
-
Renault Kadjar i Åkersberga
-
Renault Kadjar i Hisings Kärra
-
Renault Kadjar i Nyköping
-
Renault Kadjar i Lidköping
-
Renault Kadjar i Sollentuna
-
Renault Kadjar i Eskilstuna
-
Renault Kadjar i Värnamo
-
Renault Kadjar i Kristianstad
-
Renault Kadjar i Trollhättan
-
Renault Kadjar i Kungsängen
-
Renault Kadjar i Alingsås
-
Renault Kadjar i Falun
-
Renault Kadjar i Falkenberg
-
Renault Kadjar i Bromma
-
Renault Kadjar i Handen
-
Renault Kadjar i Tingsryd
-
Renault Kadjar i Enköping
-
Renault Kadjar i Skellefteå
-
Renault Kadjar i Vallentuna
-
Renault Kadjar i Danderyd
-
Renault Kadjar i Vimmerby
-
Renault Kadjar i Norrtälje
-
Renault Kadjar i Värmdö
-
Renault Kadjar i Strängnäs
-
Renault Kadjar i Upplands Väsby
-
Renault Kadjar i Solna
-
Renault Kadjar i Skärholmen
-
Renault Kadjar i Vänersborg
-
Renault Kadjar i Norsborg
-
Renault Kadjar i Tyresö
-
Renault Kadjar i Nacka
-
Renault Kadjar i Spånga
-
Renault Kadjar i Albyberg
-
Renault Kadjar i Trelleborg
-
Renault Kadjar i Ystad
-
Renault Kadjar i Kista
-
Renault Kadjar i Knivsta
-
Renault Kadjar i Avesta
-
Renault Kadjar i Vetlanda
-
Renault Kadjar i Saltsjö-Boo
-
Renault Kadjar i Hässleholm
-
Renault Kadjar i Ljungby
-
Renault Kadjar i Laholm
-
Renault Kadjar i Järfälla
-
Renault Kadjar i Västerås
-
Renault Kadjar i Motala
-
Renault Kadjar i Vällingby
-
Renault Kadjar i Kungälv
-
Renault Kadjar i Vellinge