-
Renault Clio 0.9 TCe M-värmare Drag Skatt 360KR/år Kamkedja
2013 | 5 600 mil | Örnsköldsvik
Just nu
89 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars 1.2 E85 | Motorvärmare | Euro 4
2010 | 18 454 mil | Örebro
Just nu
34 900 kr -
Renault Clio TCe 90hk Intens Navi Sensorer Havlskinn Välserv
2018 | 5 626 mil | Halmstad
Just nu
114 800 kr -
Renault Clio 1.2 Euro 6
2016 | 6 400 mil | Örkelljunga
1 timme
89 000 kr -
Renault Clio 1.2 Euro 5
2013 | 13 335 mil | Eksjö
Just nu
79 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen X-Tronic 5-d II, Kvarvarande nybilsgaranti
2021 | 5 082 mil | Västra Frölunda
2 timmar
164 900 kr 131 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Energy TCe 90 Dynamique 5-d //Fordonsskatt endast 360 kr//
2013 | 11 583 mil | Växjö
Igår
79 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Lågmil KeylessGo Navi
2014 | 8 700 mil | Karlskrona
Igår
84 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 5 294 mil | Avesta
Igår
129 500 kr 103 600 kr exkl. moms -
Renault Clio RS 1.6 TCe EDC
2015 | 12 100 mil | Kungsbacka
Igår
139 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk, Gps
2017 | 5 658 mil | Örebro
Igår
94 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90hk Navi Keyless Sensorer Bluetooth
2014 | 8 380 mil | Tyresö
Igår
87 800 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2004 | 14 500 mil | Örebro
Igår
27 800 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe M-värm Navi
2014 | 11 193 mil | Borlänge
Igår
79 500 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2007 | 16 890 mil | Örebro
Igår
37 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5 Navigation Touch
2014 | 7 033 mil | Linköping
Igår
87 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe 100hk Sensorer Farthållare Välservad
2021 | 4 675 mil | Linköping
Igår
138 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5 Navi/Tele*LågaMil*S&V-Hjul
2014 | 10 886 mil | Trekanten
2 dagar
79 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d/ Sensorer
2021 | 8 126 mil | Älmhult
2 dagar
119 000 kr 95 200 kr exkl. moms -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2
2001 | 13 600 mil | Eskilstuna
2 dagar
9 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 2 609 mil | Nacka
2 dagar
139 000 kr 111 200 kr exkl. moms -
Renault Clio Halvkombi 1.2 E85 75hk
2011 | 15 600 mil | Kungälv / Rollsbo
2 dagar
39 900 kr -
Renault Clio Halvkombi 1.2 10900MIL Euro 5
2012 | 10 900 mil | Vellinge
2 dagar
49 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4, Ny kamrem
2011 | 13 600 mil | Hägersten
2 dagar
41 900 kr
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5105)
-
Renault Clio (1491)
-
Renault Mégane (1051)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (384)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Grand Scénic (118)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (5)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Kalmar
-
Renault Clio i Arlandastad
-
Renault Clio i Göteborg
-
Renault Clio i Stockholm
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Östersund
-
Renault Clio i Luleå
-
Renault Clio i Skövde
-
Renault Clio i Uddevalla
-
Renault Clio i Lund
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Kungsbacka
-
Renault Clio i Örebro
-
Renault Clio i Varberg
-
Renault Clio i Umeå
-
Renault Clio i Hisings Backa
-
Renault Clio i Karlskrona
-
Renault Clio i Linköping
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Gävle
-
Renault Clio i Helsingborg
-
Renault Clio i Västra Frölunda
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Ängelholm
-
Renault Clio i Borlänge
-
Renault Clio i Södertälje
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Norsborg
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Motala
-
Renault Clio i Vällingby
-
Renault Clio i Nybro