-
Renault Clio Sport Tourer 0.9TCe Navi PDC Nyservad 0.44L/mil
2020 | 4 052 mil |
3 veckor
114 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.4/Ny kamrem och koppling
2005 | 17 682 mil | Alvesta
9 maj 2023
27 900 kr -
Renault Clio 1.2 75 hk M-Värmare Toppskick
2010 | 9 800 mil | Arboga
5 dagar
49 900 kr -
Renault Clio TCe 90 hk Dynamique Euro 6
2016 | 7 200 mil | Arboga
24 apr. 2024
89 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 ny kamrem/Lågmil
2012 | 6 190 mil | Arlandastad
4 veckor
62 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe / CarPlay, Rattvärme, Backkamera
2020 | 6 490 mil | Arlandastad
2 veckor
148 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe / PDC-Bak, GPS
2016 | 9 620 mil | Arlandastad
22 apr. 2024
86 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe / GPS, PCD-Bak
2014 | 10 050 mil | Arlandastad
6 maj 2024
81 000 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Intens / CarPlay, Rattvärme
2020 | 5 970 mil | Arlandastad
2 veckor
150 000 kr -
Renault Clio 1.0 TCe / CarPlay, PDC-Bak
2020 | 3 300 mil | Arlandastad
4 veckor
139 000 kr -
Renault Clio PhII Energy TCe 90 Zen II 5-d
2018 | 12 643 mil | Askersund
8 maj 2024
92 100 kr -
Renault Clio IV PhII Energy TCe 120 GT SpT
2018 | 5 044 mil | Askersund
18 apr. 2024
119 100 kr -
Renault Clio 1,2 16V Komfort 5-d "Kamrem Bytt" Låga Mil"
2003 | 8 883 mil | Askersund
29 apr. 2024
35 100 kr -
Renault Clio IV PhII Energy TCe 90 Intens 5-d
2018 | 7 916 mil | Askersund
29 apr. 2024
112 100 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2011 | 16 499 mil | Arboga
2 dagar
37 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Expression Euro 4
2005 | 14 999 mil | Arboga
5 mars 2024
18 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Authentique Euro 4
2006 | 12 999 mil | Arboga
17 feb. 2024
18 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Authentique Euro 4
2006 | 11 799 mil | Arboga
25 apr. 2024
23 900 kr -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II
2021 | 5 294 mil | Avesta
Igår
129 500 kr 103 600 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5
2013 | 9 250 mil | Bollnäs
3 veckor
85 000 kr -
Renault Clio * SUPERDEAL * TCe 90 Equilibre CVT II 5-d DEMOBIL
2023 | 224 mil | Bollnäs
28 feb. 2024
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Clio * SUPERDEAL * TCe 90 Equilibre CVT II 5-d DEMOBIL
2023 | 94 mil | Bollnäs
11 dec. 2023
229 800 kr 183 840 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe M-värm Navi
2014 | 11 193 mil | Borlänge
2 dagar
79 500 kr -
Renault Clio 0,9 Tce 90 Hk Manuell 5d
2019 | 13 455 mil | Borlänge
28 nov. 2023
114 900 kr 91 920 kr exkl. moms
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5104)
-
Renault Clio (1497)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (724)
-
Renault Zoe (382)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (76)
-
Renault Talisman (71)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Kalmar
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Arlandastad
-
Renault Clio i Göteborg
-
Renault Clio i Stockholm
-
Renault Clio i Östersund
-
Renault Clio i Luleå
-
Renault Clio i Skövde
-
Renault Clio i Lund
-
Renault Clio i Uddevalla
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Kungsbacka
-
Renault Clio i Örebro
-
Renault Clio i Varberg
-
Renault Clio i Umeå
-
Renault Clio i Hisings Backa
-
Renault Clio i Karlskrona
-
Renault Clio i Linköping
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Gävle
-
Renault Clio i Helsingborg
-
Renault Clio i Västra Frölunda
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Ängelholm
-
Renault Clio i Borlänge
-
Renault Clio i Södertälje
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Norsborg
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Motala
-
Renault Clio i Nybro
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Rosersberg