-
Renault Clio Ny serv,Ny Bes,90HK,Snål,Navi, Få ägare!!
2015 | 13 287 mil | Linköping
5 dagar
79 800 kr -
Renault Clio E-TECH 140 Zen 5-d II
2021 | 3 555 mil | Karlskrona
6 dagar
199 500 kr 159 600 kr exkl. moms -
Renault Clio TCe 90 Zen 5-d II, Kvarvarande nybilsgaranti
2021 | 1 847 mil | Västra Frölunda
6 dagar
144 900 kr 115 920 kr exkl. moms -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe 90hk Navigation Välservad
2017 | 8 360 mil | Sundsvall
6 dagar
109 800 kr -
Renault Clio 0.9 TCe 90 Aut / Intens / Navi / Bass Sound
2018 | 6 280 mil | Rosersberg
6 dagar
104 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 E85 Euro 4
2009 | 20 300 mil | Norrköping
6 dagar
29 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe |Keyless |Halvskinn |Nybes |90hk
2017 | 10 380 mil | Helsingborg
6 dagar
99 500 kr -
Renault Clio 0.9 TCE 90HK SPORT TOURER / NAVI / 5000Mil
2017 | 5 000 mil | Fristad
6 dagar
109 000 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Manuell, 90hk
2015 | 11 789 mil | Löddeköpinge
6 dagar
79 900 kr -
Renault Clio RS 1.6 TCe GPS SKINN KEYLESS PDC BASS REFLEX
2014 | 10 881 mil | Hägersten
6 dagar
149 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 TCe Euro 5
2011 | 18 141 mil | Mjölby
6 dagar
44 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 6
2018 | 6 050 mil | Osby
1 vecka
104 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 LÅGA MIL
2002 | 12 100 mil | Lomma
2 veckor
24 900 kr -
Renault Clio 1.2 73Hk/Fas2/Euro 6/Trend-Pkt/OBS 7000mil/FYND
2016 | 6 999 mil | Stockholm
2 veckor
79 900 kr -
Renault Clio 0.9 TCe Navi Keyless Sensorer 90hk
2018 | 14 320 mil | Trelleborg
2 veckor
84 900 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Authentique Euro 4
2006 | 11 800 mil | Rönninge
2 veckor
29 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 4
2006 | 16 600 mil | Trekanten
2 veckor
29 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe Drag M-värme Navi Nyservad
2014 | 11 500 mil | Rosersberg
2 veckor
79 900 kr -
Renault Clio Sport Tourer 0.9 TCe 90hk LÅG SKATT
2016 | 10 100 mil | Lidköping
2 veckor
99 000 kr -
Renault Clio 5-dörrars Halvkombi 1.2 Euro 5 iNybesiktad
2012 | 13 400 mil | Frejs Väg 14
2 veckor
48 500 kr -
Renault Clio 1,0 Tce 100 Hk Manuell Intense Style
2021 | 4 523 mil | Falun
2 veckor
159 900 kr 127 920 kr exkl. moms -
Renault Clio 0.9 TCe Euro 5
2014 | 16 806 mil | Eslöv
2 veckor
69 900 kr -
Renault Clio 1.2 Manual, 73hp, 2014
2014 | 7 900 mil | Halmstad
2 veckor
79 900 kr -
Renault Clio 1.0 TCe Intens ll, Style paket
2020 | 4 550 mil | Vimmerby
2 veckor
149 899 kr
Renault Clio bilar
Renault är ett företag som har en lång och intressant historia. Det franska företaget grundades precis i biltillverkningens början, överlevde två världskrig och har sett en dramatisk utveckling under 1900-talets andra hälft.
Trots alla svårigheter som Renault har gått igenom så har de alltid producerat pålitliga, populära bilar. Från Renault Twingo som populariserade stadsbilen 1992, till Renault Clio som blev Årets bil 2006, och inte minst Renault Captur, som är den bästsäljande suven i Europa sedan den lanserades 2013. Deras bilar har på senare år blivit kända för sin höga säkerhet, men kanske framförallt för sin distinkta, vågade design.
Bröderna Renault och deras tidiga framgång
Den franska biltillverkaren Renault var från början ett familjeägt företag. Det grundades 1899 som Societé Renault Fréres av ingenjören Louis Renault hans två bröder Marcel och Fernand. Deras första bil, Renault Voiturette 1CV, hade byggts bara året innan.
Renault fick sin stora start 1905, när de fick in en stor beställning från en nyetablerad taxifirma. Framåt 1908 hade företaget blivit den största biltillverkaren i landet, och deras bilar hade dessutom blivit populära internationellt. Under samma period började Renault även tillverka bussar och lastbilar.
När första världskriget hade dragit igång började Renault, som så många andra biltillverkare under perioden, även med militär produktion. De tillverkade bland annat ammunition, flygplansmotorer och stridsvagnar till den franska militären. Deras designer var så framgångsrika att Louis Renault belönades med medlemskap i den franska Hederslegionen för sin insats i kriget.
Renault – ärrad av kriget
Renault drabbades hårt av andra världskriget. Louis Renault blev tvungen att producera lastbilar åt nazisterna efter att de hade ockuperat Frankrike. Efter krigets slut blev Louis anklagad för att ha samarbetat med fienden. Han arresterades 1944, och dog sedan i fängelset i väntan på rättegång.
Renault övertogs av den franska staten och produktionen påbörjades under ny ledning. Strax lanserades ett flertal nya modeller, bland andra den nya Renault 4CV, Dauphine och Renault 4 som blev ett kulturellt fenomen i Frankrike.
Renault hade en hel del upp och nedgångar under mitten till slutet av 1900-talet. De lyckades inte riktigt hamna på stadiga fötter förrän företaget återigen privatiserades och genomförde stora ändringar i organisationen mellan 1996 och 2000. Därefter började Renault ändra sin image. De blev snabbt kända för pålitligheten och säkerheten i sina bilar, och dessutom för sin distinkta, vågade design. Under den här perioden lanserades populära bilar som andra generationens Renault Laguna, Renault Modus och Renault Mégane, vilken hittills är den mest framgångsrika bilen i företagets historia.
Modeller av Renault (5102)
-
Renault Clio (1493)
-
Renault Mégane (1050)
-
Renault Captur (723)
-
Renault Zoe (383)
-
Renault Scénic (238)
-
Renault Austral (231)
-
Renault Kadjar (149)
-
Renault Arkana (117)
-
Renault Grand Scénic (117)
-
Renault Kangoo (116)
-
Renault Espace (111)
-
Renault trafic (77)
-
Renault Talisman (72)
-
Renault Trafic (57)
-
Renault Laguna (47)
-
Renault Koleos (27)
-
Renault Master (24)
-
Renault Grand Espace (21)
-
Renault Modus (16)
-
Renault Twingo (13)
-
Renault Twizy (4)
-
Renault 5 (3)
-
Renault Dauphine (2)
-
Renault Express (2)
-
Renault Wind (2)
-
Renault 18 (1)
-
Renault 19 (1)
-
Renault 4CV (1)
-
Renault 6 (1)
-
Renault Alpine (1)
-
Renault Floride (1)
-
Renault Spider (1)
Hitta en Renault Clio till salu i din stad
-
Renault Clio i Kalmar
-
Renault Clio i Arlandastad
-
Renault Clio i Göteborg
-
Renault Clio i Stockholm
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Östersund
-
Renault Clio i Luleå
-
Renault Clio i Skövde
-
Renault Clio i Lund
-
Renault Clio i Uddevalla
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Kungsbacka
-
Renault Clio i Örebro
-
Renault Clio i Varberg
-
Renault Clio i Umeå
-
Renault Clio i Hisings Backa
-
Renault Clio i Karlskrona
-
Renault Clio i Linköping
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Gävle
-
Renault Clio i Helsingborg
-
Renault Clio i Västra Frölunda
-
Renault Clio i Eslöv
-
Renault Clio i Ängelholm
-
Renault Clio i Borlänge
-
Renault Clio i Södertälje
-
Renault Clio i Åkersberga
-
Renault Clio i Nyköping
-
Renault Clio i Hisings Kärra
-
Renault Clio i Lidköping
-
Renault Clio i Sollentuna
-
Renault Clio i Eskilstuna
-
Renault Clio i Kristianstad
-
Renault Clio i Värnamo
-
Renault Clio i Trollhättan
-
Renault Clio i Kungsängen
-
Renault Clio i Alingsås
-
Renault Clio i Falun
-
Renault Clio i Falkenberg
-
Renault Clio i Bromma
-
Renault Clio i Handen
-
Renault Clio i Tingsryd
-
Renault Clio i Enköping
-
Renault Clio i Skellefteå
-
Renault Clio i Vallentuna
-
Renault Clio i Danderyd
-
Renault Clio i Vimmerby
-
Renault Clio i Norrtälje
-
Renault Clio i Värmdö
-
Renault Clio i Upplands Väsby
-
Renault Clio i Strängnäs
-
Renault Clio i Solna
-
Renault Clio i Skärholmen
-
Renault Clio i Vänersborg
-
Renault Clio i Norsborg
-
Renault Clio i Tyresö
-
Renault Clio i Spånga
-
Renault Clio i Nacka
-
Renault Clio i Albyberg
-
Renault Clio i Ystad
-
Renault Clio i Trelleborg
-
Renault Clio i Kista
-
Renault Clio i Knivsta
-
Renault Clio i Avesta
-
Renault Clio i Vetlanda
-
Renault Clio i Saltsjö-Boo
-
Renault Clio i Hässleholm
-
Renault Clio i Ljungby
-
Renault Clio i Laholm
-
Renault Clio i Västerås
-
Renault Clio i Järfälla
-
Renault Clio i Motala
-
Renault Clio i Vällingby
-
Renault Clio i Kungälv
-
Renault Clio i Vellinge